Sähköiset yo-kertauskurssit lukioon
Abinetti-palvelun yo-kertauskurssit matematiikasta, fysiikasta ja kemiasta olivat testattavana useammalla lukion kertauskurssilla. Yritys keräsi kokeilun jälkeen palautetta sähköisella palautekyselyllä sekä opettajilta että opiskelijoilta. Tavoitteena oli saada käyttäjäkokemuksia Abinetti-järjestelmästä ja tutustuttaa opiskelijat järjestelmän käyttöön.
Sähköinen yo-koe vuonna 2026: Abitti 2
Ylioppilastutkintolautakunnan (YTL) mukaan uusi Abitti 2 -koejärjestelmä on käytössä ylioppilaskokeissa syksyn 2026 tutkinnosta alkaen. Se otetaan käyttöön kaikissa kokeissa samaan aikaan. Abitti 1:n käyttö estettiin 16.4.2026, joten kertauskurssit ja harjoituskokeet tehdään nyt Abitti 2:lla.
Mikä muuttuu kokelaalle?
- Kokelas ei enää käynnistä konetta USB-tikulta. Hänen tietokoneelleen asennetaan valmiiksi kokelassovellus, joka muodostaa yhteyden koetilan palvelimeen. Linux-koneilla käytetään edelleen kokelastikkua.
- Erilliset Linux-työpöytäohjelmat vaihtuvat verkkoselaimessa toimiviin oheisohjelmiin. Tämä koskee myös matematiikan, fysiikan ja kemian kokeita.
- Kokelas vastaa siitä, että hänen koneeseensa on asennettu oikea sovellusversio. YTL ilmoittaa version noin kuukautta ennen tutkintokerran ensimmäistä koetta.
- Kokeessa ei ole pääsyä internetiin, joten kaiken tarvittavan aineiston on oltava kokeessa mukana.
Näin harjoittelet vanhoilla yo-kokeilla
Yle Abitreenien yo-koekoneella voi harjoitella aiempien vuosien yo-kokeilla. Kone tarkistaa monivalinta- ja aukkotehtävät automaattisesti. Muissa tehtävissä voit verrata vastaustasi YTL:n hyvän vastauksen piirteisiin, joita on julkaistu vuodesta 2013 lähtien. Kokeile myös oheisohjelmia hyvissä ajoin: YTL:n mukaan riittää, että hallitset yhden samaan tarkoitukseen tarkoitetun ohjelman.
Jos lukeminen tai kirjoittaminen tuntuu kokeissa erityisen raskaalta, lue myös lukivaikeudesta.